Miesiąc grudzień jest bez wątpienia dla wszystkich czasem wyjątkowym i długo wyczekiwanym. Mamy już przygotowane dekoracje świąteczne, napisane listy z prośbą o prezenty i czekamy na pierwsze płatki śniegu. Do naszego przedszkola często przybywa dużo miłych gości, a 7 grudnia 2015 roku przybył ten niezwykły, wyjątkowy, długo oczekiwany przez dzieci, Święty Mikołaj Biskup. Dzieci długo przygotowywały się do wizyty tego wyjątkowego gościa. Poznały m.in. legendę o Biskupie Mikołaju, który pomagał wszystkim potrzebującym i biednym dzieciom i to jego postać zainicjowała coroczną, grudniową wizytę Mikołaja.

„JEŚLI MYŚLISZ ROK NAPRZÓD SADŹ RYŻ,
JEŚLI MYŚLISZ DZIESIĘĆ LAT NAPRZÓD SADŹ DRZEWO,
JEŚLI MYŚLISZ STO LAT NAPRZÓD UCZ LUDZI”

 Tematyką z zakresu ekologii, nasze placówki zajmują się w sposób usystematyzowany i planowy. Dbanie o środowisko, w którym żyjemy, dostrzeganie jego piękna jest obowiązkiem każdego z nas dlatego w przedszkolu podejmowane są liczne inicjatywy o charakterze ekologicznym np.: Sprzątanie Świata, uroczyste obchody Światowego Dnia Ziemi, cykliczne imprezy przybliżające piękno naszej ziemi. W naszej codziennej praktyce pedagogicznej wpisane są zajęcia oparte na obserwacji przyrody, tworzeniu kącików przyrody, gromadzeniu okazów zebranych na wycieczkach czy spacerach.

 Nawiązując do tradycji przygotowywania ozdób świątecznych, w grudniu w oddziałach przedszkolnych w Różankach i Wojcieszycach odbywa się Kiermasz Bożonarodzeniowy. Na specjalnie przygotowanych stoiskach znalazły się piękne, własnoręcznie wykonane przez przedszkolaków, ich rodziców i pracowników przedszkola bożonarodzeniowe dekoracje, m.in.: choinki z makaronu, stroiki, aniołki, bombki itp. Wykonanie ozdób wspólnie z rodzicami przyniosło dzieciom wiele radości i zabawy, a jednocześnie umiliło i urozmaiciło wspólnie spędzony czas.

 Czas rozmów o jesiennym lesie i jego mieszkańcach dobiegł końca. Pożegnaliśmy się już z jeżem, wiewiórką, lisem oraz z innymi leśnymi przyjaciółmi. Wiemy, które ptaki odleciały do ciepłych krajów, a którymi będziemy opiekować się gdy spadnie śnieg. Przez najbliższe tygodnie będziemy rozmawiać o zbliżającej się zimie. Niestety za oknem pogoda wiosenna. Dzieci z utęsknieniem czekają na prawdziwą zimę i na śnieg, z którego marzy nam się ulepienie ogromnego bałwana. Dlatego, aby poczuć magię świąt i mroźnej bieli, w oddziale przedszkolnym w Różankach przygotowaliśmy przepiękne zimowe i świąteczne dekoracje. Śnieżynki i zwierzęta lubiące mrozy towarzyszą nam w zabawie i nauce.