Dobry nastrój, śmieszne minki - to zasługa witaminki!

Jesień i zima to pory roku sprzyjające niestety bakteriom i wirusom. Nasze przedszkole stanęło temu naprzeciw, angażując się w realizację cyklu zajęć ogólnopolskiego programu Akademii Zdrowego Przedszkolaka, która wraz z Janem Brzechwą zaprosiła nas w bajkową podróż do krainy zdrowia. Zgodnie z tą ideą cały czas poruszaliśmy się wokół tematyki zdrowia. Głęboko wierzymy bowiem, że zdrowy Przedszkolak, to szczęśliwy Przedszkolak! „Pomidor”, „Samochwała”, czy „Na straganie” – któż z nas nie pamięta z dzieciństwa tych wierszy? Bez wątpienia Jan Brzechwa to jeden z największych polskich pisarzy dla dzieci.

 

To właśnie jemu powierzyliśmy patronat nad naszymi „zdrowymi” zajęciami. Dzieci z obydwu naszych oddziałów brały udział w trzech blokach tematycznych. Pierwszy z nich poświęcony został higienie jamy ustnej. Dzieci dowiedziały się, jak powinny prawidłowo dbać o ząbki i co warto jeść, aby były one zdrowe. Spotkały się z panią stomatolog, która pokazała dzieciom, jak prawidłowo czyścić ząbki, jak powinna wyglądać dobra szczotka do zębów, kiedy trzeba ją wymienić oraz, jak ważne są wizyty u dentysty. Wiersz Jana Brzechwy „Natka-szczerbatka” bawił nas i uczył dbania o zęby nie tylko w przedszkolu. Drugi, bardzo ważny temat poświęcony został profilaktyce otyłości. Dzieci zyskały wiedzę o tym co sprzyja nadwadze i otyłości, ale także co powinny robić by temu przeciwdziałać. Starszaki i maluchy poznały zasady żywienia na podstawie piramidy żywienia. Zapoznały się ze znaczeniem poszczególnych jej pięter i negatywnym wpływem nieprzestrzegania pewnych zasad. Podczas zajęć uzmysłowiły sobie, jak bardzo słodycze szkodzą nie tylko zębom, ale całemu organizmowi. Ostatni moduł poświęciliśmy sezonowym warzywom i owocom. Podczas praktycznych warsztatów dzieci dowiedziały się, jak domowymi sposobami wzmocnić odporność. Przedszkolaki spożywały najróżniejsze owoce i warzywa, w postaci surówek, soków, sałatek i pożywnych zup. Surówki i soki wykonywały samodzielnie, pod fachowym okiem pań kucharek. Obecnie nasze działania koncentrują się nie tylko wokół zdrowego odżywiania, ale również bezpieczeństwa i profilaktyki zdrowia wśród dzieci. Zapraszamy rodziców do odwiedzin na stronie internetowej Akademii Zdrowego Przedszkolaka, aby wziąć udział w profilaktyce zdrowotnej z całą rodziną.

 

 

 

GALERIA FOTO