Dnia 4 lutego 2015 r. we wszystkich grupach naszej „Wesołej Gromady" odbyły się zajęcia edukacyjne prowadzone przez pana Bogdana Lasotę, który jest przedstawicielem fundacji i serwisu internetowego o nazwie funtasto.com. Ich tematyka była ściśle związana z zagrożeniami jakie niesie ze sobą INTERNET. Spotkanie zorganizowane było w ramach uczestnictwa naszego przedszkola w ogólnopolskim programie „Bezpieczne Dziecko, Bezpieczne Przedszkole".

Współczesny świat oferuje małym dzieciom ogromną ilość elektronicznej rozrywki. Telewizja, komputer, tablety często zastępują zabawę z rówieśnikami, hamują działania twórcze, ograniczają czas spędzany na świeżym powietrzu. Na co dzień wszyscy korzystamy z komputerów, więc dzieci też bardzo chcą ich używać, jednak muszą wiedzieć jak. Jeśli nie nauczymy ich mądrego panowania nad własnym czasem w wieku przedszkolnym, droga do uzależnienia może być bardzo krótka. Zagrożenie płynie również z braku kontroli opiekunów nad treściami, z którymi styka się małe dziecko. Często gry proponowane przez np.: starsze rodzeństwo czy rówieśników, uzależniają dzieci od światów, które mają zły wpływ na ich rozwój i psychikę, mogą obudzić lęki czy agresywne zachowania. Nasz gość rozmawiał z dziećmi o świecie wirtualnym i czyhających tam niebezpieczeństwach. Nie zawsze kolorowa grafika oznacza zabawę odpowiednią dla dzieci, a strona, którą znajdziemy w wyszukiwarce pod hasłem „gry dla dzieci" może być pełna brutalnych scen. Na zakończenie ogłosiliśmy konkurs plastyczny dla dzieci – ilustracja hasła:

 

 

GŁOWA NIE JEST OD PARADY I SŁUŻYĆ MUSI NAM DŁUGO - NIE POZWALAJ ZAWŁADNĄĆ MYŚLAMI TELEWIZJI I KOMPUTEROWI, BO SKOŃCZYĆ SIĘ MOŻE TO BARDZO SMUTNO .

 

Na prace czekamy do dnia 02.03.2015r – poniedziałek po feriach zimowych. Po spotkaniu przygotowaliśmy dla rodziców broszurkę p.t.: „10 rad dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z INTERNETU przez dzieci", którą każdy rodzic otrzymał na zebraniu.