PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE

„Mądre Sówki”, „Wesołe Misie” i „Bajkowe Motyle” również od samego rana świętowały Dzień Zdrowej Żywności, promując tym samym konieczność dbania o zdrowe nawyki żywieniowe. Zanim jednak przystąpiły do przygotowywania zdrowych posiłków, uczestniczyły w zabawach dydaktycznych, muzycznych i ruchowych, a na przykładzie piramidy zdrowia rozmawiały na temat konieczności codziennego spożywania warzyw i owoców.  Mamy nadzieję, że każde dziecko zapamiętało, jak ważne są w naszej diecie zdrowe produkty.

Z okazji świętowania Dnia Zdrowej Żywności przedszkolaki z grup „Radosne Słoneczka” i „Tęczowe Nutki” uczestniczyły w rozmowach, na temat konieczności codziennego spożywania warzyw i owoców. Rozwiązywały zagadki i dzieliły produkty na zdrowe oraz te nie za bardzo dla naszego organizmu dobre. Największą atrakcją było samodzielne przygotowanie przez dzieci surówek, które z apetytem zjadły do obiadu.

Po starannym umyciu rączek, poznaniu zdrowych produktów i witamin, jakie się w nich znajdują, a także przygotowaniu stanowisk pracy  dzieci z grupy „Radosne Słoneczka” i „Tęczowe Nutki” zabrały się za przygotowywanie kanapek. Wszyscy z zaangażowaniem dobierali składniki, aby każda wykonana kanapka wyglądała wyjątkowo.

Dzieci z grupy „Tęczowe Nutki” codziennie po przedszkolnym śniadaniu myją zęby. Doskonale wiedzą, jak często trzeba je myć oraz jaka jest prawidłowa technika szczotkowania. Wszyscy zdają sobie również sprawę z tego, że zaniedbania w myciu zębów są przyczyną powstawania próchnicy.

Jesień to pora na zimowe przetwory z owoców i warzyw. „Mądre Sówki” wykonały na ten temat pracę plastyczną, a z dorodnych owoców zrobiły smaczne owocowe koreczki na drugie śniadanie.

Jak przekonać dziecko do wizyty u lekarza? Najlepiej oswoić je z osobą w „białym fartuchu”. ,,Bajkowe Motyle” realizując temat „Dbamy o zdrowie”  zamieniły swoją salę w poczekalnię dla chorych i gabinet lekarski.  Dzieci podczas zabawy miały możliwość obejrzeć i wykorzystać różne przyrządy i akcesoria medyczne. Przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach. W przyszłości wizyta w gabinecie lekarskim nie będzie już budziła  lęku i nieprzyjemnych uczuć.

W dniu 05 października dzieci z grupy ,,Bajkowe Motyle” uczestniczyły w zajęciach ruchowych z nietypowymi przyborami, jakimi były szyfonowe chustki i apaszki. Zabawy i ćwiczenia z chustami były dla dzieci ciekawym urozmaiceniem zajęć ruchowych. Zachęcały do rozwijania inwencji twórczej, wyzwalały szybkość, zwinność, równowagę, zdyscyplinowanie.

Dnia 01.10.2021r. „Radosne Słoneczka" przygotowały na zajęciach owocowe szaszłyki. Każdy komponował i nadziewał na patyczki swoje ulubione owoce, tworząc pyszne i zdrowe drugie śniadanie. Praca zakończyła się konsumpcją. Przygotowanie deseru dało dzieciom wiele satysfakcji, uświadamiając im jednocześnie, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu.