ZAJĘCIA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNE

1. Ćwiczenie rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową „Pszczółka”. Rozetnij obrazek po liniach przerywanych. Wymieszaj paski. Ułóż a następnie naklej na kartkę obrazek pszczółki (załącznik – pszczółka).
2. Ćwiczenie matematyczne „Lody na patyku”. Wskaż na obrazku wszystkie lody na patyku. Policz je, następnie narysuj w ramce tyle samo kresek. Pokoloruj lody na patyku (załącznik – lody1).
3. Pokoloruj lody wg własnego pomysłu. Powiedz, jaki smak ma każda z gałek (załącznik – lody2).
4. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość „Wakacyjne karty” (załączniki – wakacyjne karty1, wakacyjne karty2). Rozetnij karty. Rozłóż przed sobą karty z obrazkami z lewej strony, a karty z cieniami z prawej strony. Dobieraj w pary obrazki i ich cienie.
5. Ćwiczenie grafomotoryczne „Ananas” (załącznik – ananas).
6. Zabawa plastyczna rozwijająca koordynację wzrokowo-ruchową „Rekin”. Przygotuj papier w kolorach: jasnoniebieskim, ciemnoniebieskim, szarym, białym i czarnym. Wykonaj obrazek rekina wg wzoru (załącznik – rekin).
7. Zabawa plastyczna rozwijająca motorykę małą „Plaża” (załącznik – plaża). Pokoloruj obrazek żółtą i niebieską kredką. Przy użyciu plasteliny ponaklejaj na obrazek: słońce, ryby, mewy, żaglówkę, kraba, muszle.
8. Zabawa rozwijająca motorykę małą i dużą „Samolot”. Wykonaj samolot z papieru wg instrukcji (załącznik – samolot z papieru). Rzucaj samolotem jak najdalej.

1. Ćwiczenie rozwijające koncentrację uwagi „ Mucha”. Rysujemy kwadrat składający się z 9 pól. Mucha będzie rozpoczynała podróż ze środkowego kwadratu. Mówimy powoli gdzie kieruje się mucha, a zadaniem dziecka jest śledzenie jej ruchu w polach kwadratu i zareagowanie, kiedy wyjdzie poza jego granice. Przykładowa trasa muchy może wyglądać następująco: mucha idzie w lewo..., mucha idzie w prawo ..., mucha idzie w górę... Wyszła! Jeżeli poruszanie się po polu 3x3 jest łatwe, można podnieść poprzeczkę wykonując ćwiczenie na kwadracie 4x4. Wtedy mucha zaczyna swoją podróż od dowolnego miejsca.

1. Łowienie z wanny wypełnionej wodą drewnianych klocków przy pomocy łyżki cedzakowej.
2. Przesypywanie łyżeczką koralików (kaszy) z kubeczka do miseczki.
3. Kreślenie w powietrzu kształtów: serca, słońca, fal.
4. „Plastelinowy obrazek” – wykonanie obrazka wg wzoru (załącznik – plastelinowy obrazek).
5. „Rolka z kredkami” – rodzic robi otwory w rolce po papierze i otacza po dwa jednym kolorem. Dziecko wkłada na wylot kredki przez odpowiednie otwory.
6. Dokończ rysunki po kropkach (załącznik – rysuj po kropkach).
7. Kreśl palcem po śladach od kłębków do kotka. Wskaż, którym kłębkiem bawi się kotek (załącznik – kotek kłębek).
8. Znajdź drogi przez labirynty do gwiazdek (załącznik – labirynty).

1. Ćwiczenie rozwijające spostrzegawczość wzrokową „Co nie pasuje?”. Przyjrzyj się dokładnie obrazkom, które są na karcie pracy i zastanów się, który z nich nie pasuje w danym rzędzie (załącznik - co nie pasuje).
2. Ćwiczenie pamięci i logicznego myślenia „Leśne memory”. Wytnij memory i zagraj z rodzeństwem lub z rodzicami (załącznik – memory las).
3. Ćwiczenie rozwijające umiejętność liczenia „Biedronki”. Połącz biedronkę, której policzysz kropki z cyfrą na dole karty (załącznik – połącz biedronkę z cyfrą).
4. Ćwiczenia rozwijające umiejętność przeliczania elementów w zbiorze. Policz obrazki w pętlach i w kwadratach obok nich narysuj tyle kropek/kresek, ile jest elementów w zbiorze (załącznik – policz).
5. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość wzrokową „Różnice”. Obejrzyj obrazki przedstawione na karcie, znajdź 6 różnic między nimi (załącznik – różnice zaczarowany wąż).
6. Ćwiczenia rozwijające umiejętność dzielenia na sylaby/głoski. Na obrazkach przedstawione są zwierzęta, których nazwy należy podzielić na sylaby i/lub głoski (jeśli potrafisz podzielić wyrazy na głoski możesz zapisać liczbę głosek) i narysować tyle kresek, ile jest sylab/głosek w wyrazie (załącznik – sylaby zwierzątka).

1. Ćwiczenie rozwijające motorykę małą „Segregacja”. Wsyp do miski makaron, fasolę, groch. Posegreguj je do osobnych pojemników.
2. Ćwiczenie grafomotoryczne „Ozdobne ołówki” (załącznik - szlaczki ołówki).
3. Ćwiczenie rozwijające motorykę małą, wytnij po śladzie fale (załącznik – wytnij po śladzie).
4. Ćwiczenia rozwijające koordynację wzrokową oraz myślenie logiczne „Latawiec”. Wytnij i ułóż historyjkę obrazkową (załącznik- historyjka o latawcu)
5. Zabawa matematyczna „Ile trzeba pokolorować?” Pokoloruj tyle rysunków ile wskazuje liczba kropek (załącznik- ile pokolorować).
6. Ćwiczenia rozwijające motorykę dużą „Zabawy z piłką”. Podrzuć piłkę tyle razy ile wskaże liczba oczek wyrzuconych na kostce.
7. Zaznacz na odpowiednie kolory humor Kasi – na zielono zaznacz dobry humor, a na czerwono zły humor (załącznik- humor).