PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE

Żółty Talerz to największy w Polsce, prywatny program wsparcia systemu żywienia dzieci realizowany przez Kulczyk Foundation. W bieżącym roku szkolnym z programu korzysta ponad 15 000 dzieci z niemal 350 placówek edukacyjnych w całym kraju. Program realizowany jest również w naszej placówce. Żółty Talerz został zainicjowany przez Kulczyk Foundation w 2016 r.

Dnia 19 listopada dzieci z grupy „Mądre Sówki” w ramach realizacji Programu „Zdrowie na talerzu” obchodziły Święto Orzecha. Przedszkolaki poznały nie tylko walory zdrowotne orzechów, ale także ich różne rodzaje – orzechy włoskie, laskowe, pistacje i migdały. Orzechy stały się tematem wiodącym działań matematycznych, zajęć plastycznych, techniczno-konstrukcyjnych oraz kulinarnych. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta w „orzechowym” dniu zachęci najmłodszych do chrupania tego zdrowego przysmaku.

W ramach realizacji Programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”  w grupie „Bajkowych Motyli” zorganizowano Dzień Zdrowej Energii. Dzieci dowiedziały się, jak ważne dla naszego zdrowia jest częste spożywanie owoców, warzyw i picie soków. Uczestnicząc w różnych zabawach, przypomniały sobie nazwy i wygląd niektórych warzyw i owoców. Na zakończenie  zajęć wszystkie  przedszkolaki samodzielnie ułożyły dzienny jadłospis.

Dnia 9 listopada grupa „Wesołych Misiów” poznała witaminowe tajemnice warzyw i samodzielnie  przygotowała kolorowe kanapki na śniadanie.  Realizując w przedszkolu różne programy i projekty edukacyjne cały czas uczymy się zdrowych nawyków żywieniowych. Mamy nadzieję, że i w domu wszystkie dzieci  wspólnie z rodzicami przygotowują zdrowe posiłki.

„Wesołe Misie” bardzo lubią eksperymentować, poszukiwać i badać. W tym tygodniu, przy okazji rozmów na tematy zdrowotne, dzieci przypomniały sobie etapy mycia rąk. Wszyscy zgodzili się co do konieczności ich częstego szorowania. W czasie zajęć przedszkolaki oglądały różnego rodzaju gąbki, ugniatały je, podrzucały i sprawdzały ich szorstkość. Również kolorowe mydełka w przeróżnych kolorach i zapachach stały się ciekawymi przedmiotami badań, zaś wulkany z wody i mydła, wydmuchiwane za pomocą słomek, sprawdziły pojemność dziecięcych płuc i stały się elementem wesołej zabawy.

Grupa „Wesołych Misiów”, chcąc utrwalić nawyki zdrowego odżywiania, zrobiła swoją własną książkę. Dzieci szukały zdrowych produktów w gazetkach, a następnie wycinały je i naklejały na swoje dzieło. Przedszkolakom bardzo podobały się zajęcia, w których to one decydowały, jakie produkty trafią do ich książki. Takie działania pozwalają dzieciom w prosty sposób zapamiętać, które produkty są zdrowe, a które nie oraz rozwijają małą motorykę.

We wtorek, 3 listopada, „Mądre Sówki” ochoczo pracowały przy stolikach, tworząc jesienne parasole. Po wyczerpującej pracy w sali, korzystając z pięknej listopadowej pogody, przedszkolaki wesoło bawiły się na placu zabaw. Nasze „maluchy”, jak wszystkie dzieci, uwielbiają swobodne i zorganizowane zabawy na świeżym powietrzu, które dają im wiele radości i dobre samopoczucie. Dlatego każdy przedszkolak w Różankach powie, że „ruch i zabawa to super sprawa".

Dnia 2 listopada „Bajkowe Motyle” rozpoczęły cykl zajęć o zdrowiu. Na początku obejrzały teatrzyk zatytułowany ,,U pana doktora ”. Tematyka tego przedstawienia zainspirowała dzieci do zabawy pod hasłem „Z wizytą u lekarza”. Każdy przedszkolak przypomniał sobie wizytę w gabinecie lekarskim oraz niezbędne atrybuty lekarza, takie jak stetoskop, termometr, patyczek do sprawdzania gardła, strzykawka czy  recepty.