PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE

Dokarmianie ptaków, szczególnie zimą, jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form ich ochrony. Dzieciom sprawia ogromną radość, kiedy mogą wsypać do karmnika ptakom różne ziarenka, zboża czy orzechy. Chociaż zimy jeszcze nie ma „Radosne Słoneczka” i „Tęczowe Nutki” razem z Panią Dyrektor Joanną Grymuzą i Wychowawcą Panią Agatą Mizgier umieściły karmniki na placu przedszkolnym i wypełniły je smakołykami dla ptaków. Jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.

Mimo, że za oknem jeszcze kalendarzowa jesień, to aura iście zimowa. Nie udało się więc odwieść naszych przedszkolaków od zabaw na śniegu. Sędziliśmy wesołe chwile, szalejąc w zaspach i rzucając się śnieżkami.

Korzystając z uroków aury pogodowej, przedszkolaki z grupy „Radosne Słoneczka” i „Tęczowe Nutki” bawiły się na pokrytym śniegiem przedszkolnym placu. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu: rzucały śnieżkami do siebie, a także atakowały swoje panie. Nasze przedszkolaki bardzo lubią takie zimowe szaleństwa.

W poniedziałek 21 listopada grupa „Mądrych Sówek” odwiedziła Ośrodek Zdrowia w Różankach. Zwiedzając gabinety dzieci dowiedziały się, jak wygląda praca i czym zajmuje się lekarz, pielęgniarka i stomatolog. W gabinecie zabiegowym przedszkolaki mogły się zważyć oraz zmierzyć wzrost, natomiast w gabinecie dentystycznym poznały różnego rodzaju sprzęt wykorzystywany przez stomatologa. Dziękując za poświęcony czas oraz cenne informacje, dzieci wręczyły pielęgniarce Pani Dorotce, piękną kartkę z podziękowaniem.

Dnia 3 listopada w „Wesołej Gromadzie” został rozstrzygnięty Rodzinny Konkurs Plastyczny pt. „Aktywne spędzanie czasu z rodziną”. Konkurs miał rozbudzić wyobraźnię plastyczną i kreatywność dzieci oraz wzmocnić więzi rodzinne, poprzez wspólne działanie i spędzony razem czas. Wszystkie prace były pomysłowe i wykonane z niezwykłą starannością. W związku z tym, każdy uczestnik konkursu został nagrodzony dyplomem i upominkiem. Nagrody uroczyście wręczyła Pani dyrektor Joanna Grymuza. Małym artystom i ich rodzinom gratulujemy!

Wszyscy dobrze wiemy, ile pozytywów dla właściwego rozwoju dzieci niesie zdrowe odżywianie. W naszym oddziale w Wojcieszycach, z okazji Światowego Dnia Warzyw i Owoców, dzieci miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat właściwej diety. Przedszkolaki zapoznały się z piramidą zdrowego żywienia i w skupieniu obejrzały teatrzyk. Wspomniane święto było okazją do stworzenia owocowych szaszłyków. Zarówno produkcja, jak i konsumpcja szaszłyków udała się dzieciom doskonale. W mgnieniu oka owocowe przekąski znikały z patyczków. Dziękujemy Rodzicom za pyszne owoce.

Światowy Dzień Owoców i Warzyw jest obchodzony corocznie w trzeci piątek października. Jest to międzynarodowa inicjatywa, mająca na celu podniesienie świadomości społecznej co do znaczenia spożywania owoców i warzyw. Nasze przedszkolaki z oddziału w Różankach dzień rozpoczęły od samodzielnego skomponowania zdrowej kanpki na śniadanie – pełnej pysznych warzyw. Dzieci przypomniały sobie wiersz J. Brzechwy „Na straganie” i bezbłędnie wymieniały nazwy warzyw. Wesoło bawiły przy piosenkach o owocach i witaminach zawartych w jarzynach. W Dniu Warzyw i Owoców bawiliśmy się wyśmienicie i…smakowicie.

Ukierunkowanie prozdrowotnych działań edukacyjnych w stronę rozwoju aktywności dziecka, jest najlepszą inwestycją w jego dorosłe życie. „Radosne Słoneczka” i „Tęczowe Nutki” w ramach obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk, rozmawiały z paniami na temat zarazków i bakterii. Dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma czyste i dokładne mycie rąk. Omówiony został także schemat mycia rąk, który później wszystkie przedszkolaki zastosowały w praktyce.