Temat: Wszystko rośnie.
Cel główny: wzbogacanie wiadomości na temat etapów rozwojowych wybranych kwiatów.
Grupa: 3/4latki

 1. Wiosna - pierwsze oznaki w przyrodzie - film edukacyjny dla dzieci
   

 2. Dzieci oglądają obrazki przedstawiające, jak rośnie krokus. Rodzic pyta dziecko, czy wie, jak nazywa się kwiat przedstawiony na obrazku. Następnie zachęca je do opisania jego wyglądu, pyta dziecko, co wie na temat krokusów. Rodzic - przekazuje ciekawostki na temat krokusów. Dziecko rysuje po śladach rysunku krokusów − koloruje rysunek według wzoru− numeruje odpowiednio obrazki za pomocą kropek.
  https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-aplus-kp-cz2.pdf
  str. 24

 3. Improwizacja ruchowa – Rosnące kwiaty.
  Dla dziecka chusteczka szyfonowa (najlepiej w jednym z trzech kolorów: fioletowym, żółtym, białym). Dziecko otrzymuje szyfonowa chusteczkę i wykonuje siad klęczny. Chowa chusteczkę w dłoniach. Rodzic informuje dziecko, że chusteczka to pączek kwiatowy, który za chwilę rozkwitnie. Włącza nagranie spokojnej melodii. Dziecko wolno podnosi się, wstaje, unosząc dłonie nad głowę i powoli je rozchyla, uwalniając w ten sposób chusteczkę – kwiaty rozkwitają. Następnie dziecko, stojąc w miejscu, poruszaj się w takt muzyki, swobodnie falując chusteczkami.

   

 4. Zabawa z elementem pełzania i biegu – Gąsienice i motyle.
  Nagranie spokojnej melodii. Dziecko kładzie się na dywanie. Zamyka oczy. Rodzic wyjaśnia, że jest gąsienicą. Włącza nagranie i je przycisza. Gąsienica pełza – dziecko czołga się po dywanie. Następnie Rodzic mówi: Gąsienice za chwilę przemienią się w motyle i stopniowo zwiększa głośność muzyki. Dziecko podnosi się, zamienia w motyla i biega na palcach po całej sali w jednym kierunku. Macha delikatnie rękami jak motyl skrzydłami.

   

 5. Część plastyczna – Gąsienica w wiosennych kolorach.
  Malowanie rysunku gąsienicy farbami. (załącznik – Gąsienica w wiosennych kolorach)

 

PLIKI:

GĄSIENICA W WIOSENNYCH KOLORACH